Matcha Omadused

Matcha on väga võimas antioksüdant

Antioksüdandid vastutavad vabade radikaalide negatiivse mõju neutraliseerimise eest: kehas ringlevad ja tervislikke molekule ründavad paardumata hapniku aatomid aitavad kaasa südame-, silma-, aju- ja nahahaiguste ning enamiku vähitüüpide tekkele. Vabade radikaalide teket kiirendatakse nt. kroonilise stressi tõttu, lisaks satuvad need organismi ka praetud või grillitud toiduainete ning saastunud õhuga. Antioksüdandid elimineerivad vabu radikaale, taastavad keha tasakaalu ja toetavad püsivalt immuunsust. Nende mõju muudab meid tervislikumaks ja vananemisprotsessid aeglustuvad. Suurtes kogustes antioksüdante võib leida värsketest puu- ja köögiviljadest, kuid matcha sisaldab nende suurimat kontsentratsiooni ORAC-skaalal!

Rikas katehhiinide allikas- EGCG – 10 tassi ühes kausis

Matcha tee on rikkalik katehhiinide allikas. Katehhiinid eristuvad kõigist teistest antioksüdantidest oma spetsiifilise omaduse poolest vabade radikaalide aktiivsuse neutraliseerimisel. Katehhiinid vähendavad ateroskleroosi riski, omavad antibakteriaalset ja viirusevastast toimet ning vähendavad vere kolesteroolitaset. Neil on oluline roll ka naha kaitsmisel kahjuliku päikesekiirguse eest. Katehhiini derivaat nimega EGCG, mis esineb matchas, on eriti tugev antioksüdant. Sellel orgaanilisel ühendil on tugev kasvajavastane toime ja see on antioksüdant, mis on 100 korda tugevam kui C-vitamiin. Kuna me tarbime terveid jahvatatud teelehti, on matcha joomisel üks tass matcha rohelist teed samaväärne 10 tassi tavalise rohelise tee pruulimisega.

Journal of Agriculture and Food Chemistry, Lipophilic and Hydrophilic Antioxidant Capacites of Common Foods in the US.

Rahustav ja lõõgastav

Hiina taoistid ja jaapani zen-budistlikud mungad on Matchat kasutanud üle 1000 aasta rahu ja mõistuse selguse säilitamise vahendina pikkadel meditatsioonitundidel. Täna teame, et nende neuropsühhiaatriliste protsesside eest vastutab L-teaniin, aminohape, mida leidub matcha tee lehtedes. L-teaniin stimuleerib alfa-lainete loomist ajus, mis mõjutavad meie meeleolu ning kutsuvad esile lõõgastust ja rahu, põhjustamata unisust. L-teaniin aitab esile kutsuda valvsa lõdvestumise seisundi, mis sarnaneb meditatsiooni abil saavutatud seisundiga. Traditsioonilises pulbristatud matchas on neli korda suurem L-teaniini sisaldus (39 mg portsjoni kohta) kui tavalises rohelises tees.

Paranenud mälu ja keskendumisvõime

Toitumisspetsialistid soovitavad L-teaniini ka selle kasuliku mõju tõttu organismi dopamiini ja serotoniini sobiva taseme säilitamisel. Dopamiin ja serotoniin on üliolulised heaolu, loovuse ja valmisoleku jaoks väljakutseid vastu võtta. Need kaks orgaanilist ühendit mängivad olulist rolli paljudes närvisüsteemi protsessides, nagu uni, motivatsioonivõime ning võime kogeda naudingut. Serotoniin toimib neuromediaatorina, see tähendab, et see on keha “sõnumitooja”, mis edastab teavet ajurakkude vahel. Selle sobiv tase võimaldab magama jääda ja reguleerib vererõhku. Serotoniini puudus põhjustab kurvemat meeleolu, suur puudus võib aga viia depressioonini. Dopamiin on inimese ajus erituvate katehhoolamiinide rühma peamine neurotransmitter. Hiljutiste uuringute kohaselt on dopamiin aluseks motivatsiooniprotsessidele, mis vastutavad meie valmisoleku eest tegutseda, õppida ja tunnetada.

See suurendab energiataset ja vastupidavust

Sõjalikud samuraid jõid matchat enne pikki rännakuid loodusliku energiat andva joogina. Matcha sisaldab suures koguses L-teaniini ja muid toitaineid, millel on positiivne mõju immuunsüsteemile. Energiatase pärast tassi matcha joomist võib püsida üle kuue tunni. Vaatamata matcha kofeiinisisaldusele ei esine pärast selle tarbimist kohvijoomise seisundile omaseid kõrvaltoimeid, nagu hüperaktiivsus ja närvilisus. Energia sissevoolu tunne on stabiilsem kui kohvi korral, sest kofeiin jaotub veres regulaarsete annustena. 80 milligrammi kofeiini tassi matchas vastab 90–150 milligrammile kohvile.

See aitab põletada liigseid kaloreid

Matcha roheline tee kiirendab keha ainevahetust, võimaldades kuni neli korda kiiremat rasvapõletust. Erinevalt paljudest turul olevatest dieetidest ei põhjusta matcha, olles looduslik toidulisand, mingeid kõrvaltoimeid, nagu näiteks südame löögisageduse tõusu või kõrgenenud vererõhku.

Täiuslik puhastus

Klorofüll, roheline pigment, mis sisaldub matcha tees ning annab selle lehtedele rohelise värvi, puhastab keha toksiinidest. Klorofülli kogus matcha lehtedes suureneb spetsiaalse tootmismeetodi tulemusena, mis hõlmab matcha teetaimede varjutamist kolm nädalat enne koristamist. Tänu sellele on Jaapanist pärit ehtsal matchal intensiivne roheline värv.

Immuunsüsteemi tugevdamine

Matcha tees sisalduvatel katehhiinidel on lisaks vabade radikaalide vastu võitlemisele ka antibiootilisi omadusi ning need tugevdavad antibakteriaalse ja viirusevastase toime abil meie immuunsüsteemi. Üks tass matcha teed annab kehale märkimisväärses koguses A ja C vitamiine , kaaliumi, kaltsiumi ja rauda.

Matcha vähendab halva kolesterooli taset

Uuringute kohaselt on matchat regulaarselt tarbivatel inimestel madalam halva LDL-kolesterooli ja kõrgem hea HDL-kolesterooli tase. Matchat joovatel meestel esines südamehaigusi 11% vähem kui neil, kes seda ei joonud (American Journal of Clinical Nutrition, 2011).

Ostukorv0
There are no products in the cart!
Jätka ostlemist
0