s

Täna on üks põnevamaid päevi, mida olen oma teekonnal üle Jaapani oodanud. Olen nüüdseks sõitnud üle kolmekümne minuti, jättes linna kaugele maha. Kaardi järgi peaksin juba varsti sihtkohta jõudma. Pärast mõneminutilist ekslemist naabruskonna majade vahel tunnen ühe aia peal ära keeruka kanji nime – see on perekonnanimi, mida olen eile õhtul proovinud meelde jätta. Omanik võtab mind vastu ja kutsub maja juurde. Möödume aias lõigatud bambuspuude hunnikust. Maja taga näen pisikest privaatset teevälja. Enne kui me kohtumise eesmärgi juurde asume, annan ma oma võõrustajale omiyage, reisimeene, mis on Jaapanis peaaegu kohustuslik. Muuhulgas tõin kaasa ka Moya matcha ilmselgelt Poolast.

Istun tatamimatile maha ja ei suuda ära imetleda kõike, mis mind selle maja sisemuses ümbritseb. Ta liitub mõne aja pärast minuga, kaasas küpsisekarp, mille üle arutame täna plaanitut. Seal on ka tee. Lõhnab nii hästi, et ma peaaegu ei suuda keskenduda. On mai algus, kas see võiks olla värske, selle aasta saak? Ma küsin, kas ta kasutas oma kodus kasvatatud teed, mida ma maja taga märkasin.

– Mul on hea meel kuulda, et naudite seda! Ja mul on suurepäraseid uudiseid. See tass teed on valmistatud matchaga, mille tõite meile kingituseks. Teate juba selle maitset ja tahtsin näha, kuidas te selle erinevuse tabate. Nüüd saate aru minu töö eesmärgist ja me pole seda veel alustanud!-

 

Istume Jaapani vanima bambusvispleid valmistava perekonna 20. põlvkonna esindaja hr Jun Tanimura elutoas. Juba viissada aastat on nad oma poodi pidanud Nara prefektuuris Takayama piirkonnas. Nendel päevadel pärinevad siit kõik riigi käsitsi nikerdatud bambusvisplid. Ma olen siin, et õppida, kuidas neid valmistatakse.


Chasen 茶筌 on ühest bambusepuu tükist valmistatud matcha tee vispel, mida kasutatakse Jaapani teetseremoonias. Muidugi, kui kasutate madala kvaliteediga matchat, pole tulemus suurepärane, isegi kui segate seda kalli käsitöövispliga. Täna hakkan õppima, et see töötab siiski mõlemat pidi. Võite kasutada Jaapani parimat ja kvaliteetsemat teed; ilma sama suurepärase bambusvisplita ei saa te kogu selle maitserikkust esile tuua. Kogenud käsitöölisel kulub ühe bambusvispli ellu äratamiseks umbes kolm tundi. Keskmine tööpäev Tanimura töökojas annab umbes kolmkümmend bambusvisplit. Nõudlus on suur, kuigi nad ei tööta tavaliste poodidega. Nad toodavad bambusvispleid vaid teetseremooniaga seotud asutustele, samuti eritellimuste jaoks.

Suundume töökotta, möödudes taas bambuspuude hunnikust. Chaseni tootmisprotsessi esimene ja kõige olulisem samm on materjal – terve ja sobiva läbimõõduga bambuspuu. Võib kasutada erinevaid liike, olenevalt vispli tüübist (mis omakorda sõltub teetseremoonia koolkonnast). Tänapäeval värvilisest puidust valmistatud tumedad visplid ei erine hinna ja kvaliteedi poolest tavalistest. Huvitaval kombel olid need kunagi aga väga luksuslikud tooted. Tume värv oli umbes saja aasta jooksul ainult irori kohal (traditsiooniline sisekolle, mida kasutatakse Jaapani vanades majades) ‘suitsutatud’ puidu tunnusmärk. Kuid tehnoloogia ja valmistusviisi areng vähendas selle (kord juhuslikult pärineva) materjali varusid.

 

Bambusvisplite valmistamiseks sobiva puidu saamiseks tuleks lõigata umbes kolmeaastaseid puid. Pärast lõikamist neid kuumtöödeldakse, et vabaneda mustusest ja õlist. Seejärel, jaanuari ja veebruari paiku, laotakse need riisipõldudele, kus jäised tuuled neid karmistavad ja muudavad värvi looduslikust rohelisest valgeks. Siis lastakse neil kaks-kolm aastat valmida. Sellel ajal puit kuivab ja saab heleda merevaiguvärvi.

Ehkki iga vispli loomiseks on vaja umbes 15 cm bambust, saab ühest puust ainult kolm või neli sobivat tükki. Seda seetõttu, et vispliotste (nn sõlmede) painutamine visplile on ülioluline. Kuid ülejäänu ei lähe raisku – hr Tanimura kasutab seda teiste teetseremoonia riistade (s.o chashaku-teelusika ja hishaku-veekulbi), samuti puidust anumate ja kaunistuste valmistamiseks. Chaseni jaoks ettevalmistatud bambusetükki lõigatakse noa küljega õrnalt selle ülemisest poolest. See pehmendab pinda ja muudab töö lihtsamaks. Järgmisena lõigatakse see vertikaalselt pooleks, seejärel lõigatakse neli, kaheksa ja lõpuks kuusteist 4 mm paksust osa. Need on ettevaatlikult, kuid kindlalt väljapoole painutatud.

Iga haru tuleb nüüd jagada nahaks ja lihaks. Nendevaheline piir on fotol selgelt nähtav. Sisemine hele osa on liha, mida on pärast eraldamist lihtne eemaldada. Alles jääb õhuke tumedama naha riba, mis on nüüd risti väga õhukeselt lõigatud piidega, mida nimetatakse ho. Tavaliselt on neid umbes saja ringis (olenevalt vispli tüübist 16–160). Bambus on kiuline puit, mis jaguneb kergesti üksikuteks niitideks, kuid see samm nõuab siiski aega ja täpsust.

Nikerdatud osa jäetakse paindlikumaks muutmiseks kuuma veega ligunema. Ühe tunni pärast pannakse ho puust alusele ja lõigatakse väikese noaga, eriti vispli otsad, väga õhukeseks. Seejärel kõverdab käsitöömeister sama noa abil neid veidi seestpoolt. See samm on peamiseks oskustööliste katsumuseks. Harjased peavad olema tõeliselt õhukesed, et need oleksid elastsed, kuid piisavalt paksud, et püsiksid tugevad. Nende suuruse määrab käsitöölise tunnetus ja intuitsioon, mis tuleneb aastatepikkusest praktikast ja kogemustest, mida on edastanud varasemad põlvkonnad. 


Iga vispli (ho) küljed on ümardatud, et vältida peene teepulbri kleepumist nende teravate servade külge. Tootmisprotsess on aeglaselt lõppemas. Chasenil on ikka niit puudu. See jagab piid pooleks, luues nii välimise kui sisemise rea. Välimised harjased on nikerdatud, moodustades jälitise lõpliku kuju. Sisemisest hoist haaratakse käsitsi ja keeratakse paar korda kokku, et tekiks keerdunud otsik, mis aja ja kasutamise korral avaneb nagu lill. Chasen on valmis, on aeg hakata vee jaoks vett kuumutama.

Kogu protsessi paremaks mõistmiseks soovitame teil vaadata filmi Tanimura töötoast. Küsin bambusvispli eluea kohta, kuid hr Tanimura vastus on ebamäärane.Teooriaid on arvukalt. Kunagi kuulsin mehest, kes kasutab iga visplit ainult kolm korda.” Leidsin, et see on ebamõistlik, täiesti õigustatult, nagu selgub. Minu kõrval istuv ekspert ütleb, et tema käes töötab iga vispel laitmatult umbes kuus kuud igapäevast kasutamist.Kuid reeglit pole” lisab ta.Peate lihtsalt olukorda jälgima ja oma bambusvisplist loobuma, kui see lakkab rahuldavate tulemuste andmisest. Teie käsitsi vahustatud tassike matchat maitseb täna palju paremini kui varem, kas pole?

Ostukorv0
There are no products in the cart!
Jätka ostlemist
0